Porfiryny pod wpływem ciepła przyczyniają się do powstania reaktywnych anionów tlenu, które są zabójcze dla bakterii Propionibacterium acnes. W konsekwencji dochodzi do zmniejszenia stanów zapalnych w przebiegu trądziku.
Endogenne ciepło powoduje rozkład barwnika i uszczelnienie naczynia. Dodatkowo dzięki zwiększonej syntezie włókien kolagenowych i elastynowych poprawia się kondycja skóry.
Melanina tworzy przebarwienia na powierzchni skóry, ale jest również chromoforem dla światła laserowego. W wyniku zabiegu dochodzi do przetworzenia energii świetlnej w cieplną i intensywnego ogrzania pigmentu, a w efekcie do destrukcji plam pigmentacyjnych.
Zwiększenie temperatury skóry (do około 55 stopni) pobudza komórki (fibroblasty) do wzmożonej produkcji kolagenu, kwasu hialuronowego oraz elastyny, jednocześnie poprawiając krążenie krwi, co skutkuje efektywniejszym dotlenieniem oraz odżywieniem skóry.
Podwyższenie temperatury w obrębie mieszka włosowego, skutkuje zniszczeniem jego struktury, co w efekcie prowadzi do zaburzenia odżywiania włosa i w konsekwencji jego wypadnięcie.